Historie Spojených arabských emirátů

Historie Spojených arabských emirátů

 

Spojené arabské emiráty byly osídleny již před 7 000 lety, přičemž v období středověku bylo toto území pod nadvládou Persie. V 8. století na toto území proniká Islám a vznikají tak Emiráty. Od 13. století o toto území však soupeří společně s Ománem, Tureckem, Portugalskem a Persií. V 18. století však celé území ovládli Britové, kteří zde vytvořili rozsáhlou síť vojenských základen. Emiráty byly Brity roku 1892 začleněny do protektorátu Smluvní Omán, přičemž měl každý emirát svého vládce. Mezi hlavní obživy obyvatelstva od počátku patří rybolov, lov perel a dálkový obchod.
V dnešní době si Spojené arabské emiráty spojujeme nejen s luxusem a krásnými plážemi, ale také s těžbou ropy. Ropné naleziště zde byly objeveny až v roce 1958, kdy se o území začala zajímat Francie. V roce 1968 se jednotlivé emiráty proti cizímu kapitálu spojily k jednání o nezávislosti, začaly spolupracovat a bohatly. O tři roky později zemi opustili Britové a vznikly tak Spojené arabské emiráty, které tvoří federální stát ze sedmi emirátů – Abu Dhabi, Dubaj, Sharjah, Ajman, Umm Al Quwain, Ras Al Khaimah a Fujairah. Všechny emiráty jsou absolutistické monarchie, pouze Abu Dhabi má ústavu, přičemž vládci emirátů jsou členy Nejvyšší rady. Parlament emirátů se schází jednou za rok a schvaluje nové zákony, vyhlášky, aj., nicméně v některých emirátech jsou některé vyhlášky a tradice odlišné.

 

Hlavně díky příjmům z těžby ropy učinil první prezident Emirátů a tehdejší vládce, šejk Zayed bin Sultan Al Nahyan, z chudé říše moderní a prosperující stát. Buduje zde silnice, nemocnice, obytné doby, školy, aj. – stává se tak respektovanou osobností nejen v Emirátech, především i pro jeho respekt k lidským právům a snahu
o mír v celém regionu. Spojené arabské emiráty se tak čím dál více modernizovaly a otevíraly světu, do země tak přicházeli za prací i cizinci, počet obyvatel tak rapidně rostl. Zayed bin Sultan Al Nahyan roku 2004 zemřel, jeho nástupcem byl zvolen jeho nejstarší syn šejk Khalifa bin Zayed Al Nahyan, který je prezidentem do dnes.
 

V současnosti patří Emiráty k nejbohatším zemím světa, a to nejen díky těžbě ropy. Velkou zásluhu má také politickohospodářská orientace státu, kdy se zaměřuje na nejrůznější průmyslová odvětví, mimo jiné také jejich velice nízká konfliktnost s ostatními zeměmi. Pro zahraniční investory jsou SAE velice lákavou oblastí, hlavně díky minimální či žádné povinnosti zdanění.

Časem se v zemi čím dál více rozmáhá turismus a Emiráty se postupně formují do doby, v jaké je známe dnes.

Cestovní kancelář
Palma Travel Touroperator a.s.
IČO: 24830968, DIČ: CZ24830968

+420 774 550 941
info@palma-travel.cz

Všechny kontakty

Menu